تبلیغات
Code center
صفحه نخست پروفایل طراح کد تماس با ما پشتیبانی آنلاین
علمى
یونیسف

وبسایت علمی حامی یونیسف

UNICEF Logo

unicef_logo_farsi

آخرین مطالب

» معرفة و نکرة ( شنبه 9 اردیبهشت 1396 )
» تاثیر شیر در بدنسازی ( چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 )
» طرز تهیه و ساخت مکمل خانگی ( چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 )
» رئیس علی دلواری ( سه شنبه 8 تیر 1395 )
» دیدن عدد پی با 4 میلیون رقم اعشار آن در یک تصویر! ( پنجشنبه 24 دی 1394 )
» روز چطور 24 ساعت شد ؟ ( پنجشنبه 24 دی 1394 )
» فرم پیش خرید بسته آموزش دبیره ها و آموزه های پارسی باستان ( چهارشنبه 28 مرداد 1394 )
» حمایت وبسایت علمی از یونیسف ( سه شنبه 27 مرداد 1394 )
» unicef یونیسف ( دوشنبه 12 مرداد 1394 )
» دانلود نسخه هک شده بازی کلش آو کلنز ( شنبه 3 مرداد 1394 )
» جهش در ژن USP9Xو اختلال در کار سلول های طبیعی مغز ( چهارشنبه 31 تیر 1394 )
» داروهای خانگی برای خلط ( یکشنبه 31 خرداد 1394 )
» آیا ابن‌سینا را هم هپلی‌ هپو کردند؟ ( شنبه 30 خرداد 1394 )
» نخستین CD تاریخ ( شنبه 30 خرداد 1394 )
» لباس های محلی اقوام ایرانی ( شنبه 30 خرداد 1394 )
» لباس زنان در ایران 2 ( شنبه 30 خرداد 1394 )
» لباس زنان در ایران 1 ( شنبه 30 خرداد 1394 )
» تاریخچه عکاسی و اختراع کداک ( شنبه 30 خرداد 1394 )
» انتخاب رنگ ( شنبه 30 خرداد 1394 )
» دایره رنگ ( شنبه 30 خرداد 1394 )
» آزمون تعیین سطح انگلیسی ( جمعه 29 خرداد 1394 )
» آداب و رسوم جشن سده ( پنجشنبه 9 بهمن 1393 )
» تاریخچه کامل نوروز ( پنجشنبه 9 بهمن 1393 )
» تولید ابریشم از پیش رنگ شده توسط کرم‌ها! ( پنجشنبه 9 بهمن 1393 )
» شبیه‌ساز تولد، متخصصان مامایی را در طول زایمان همراهی می‌کند ( پنجشنبه 9 بهمن 1393 )
» نانوذرات این بار به کمک بیماران قلبی می‌آین ( پنجشنبه 9 بهمن 1393 )
» دستگاه کوچکی که می‌تواند تنظیم‌کننده‌ی ضربان قلب را از طریق ضربان قلب شارژ کند ( پنجشنبه 9 بهمن 1393 )
» دنیای خارق‌العاده حشرات ( پنجشنبه 9 بهمن 1393 )
» آیا تکامل انسان سرانجام متوقف شده است؟ ( پنجشنبه 9 بهمن 1393 )
» شکوه، سقف و دیگر هیچ ( پنجشنبه 9 بهمن 1393 )

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

زیر شاخه های علمی


اخبار علمی


وقت فوتبال


تبلیغات متنی

HELLO.WELCOME TO MY WEB MY NAME IS MEHRDAD ZANGENEH I LOVE YOU!!!

.

علمی
درباره ما


علمی سایتی با مطالب علمی متنوع و جالب برای همه ی سنیس
ایجاد کننده علمی :مهرداد زنگنه

به سایت علمی خوش آمدید


  • تاریخ ارسال : شنبه 30 خرداد 1394, 05:59 بعد از ظهر
Image result for ‫لباس های محلی اقوام ایرانی‬‎
پوشاك بارزترین سمبول فرهنگی، مهمترین و مشخص ترین مظهر قومی و سریع الانتقال نشانه فرهنگی است كه به سرعت تحت تاثیر پدیده های فرهنگ پذیری در بین جوامع گوناگون انسانی قرار می گیرد، حتی عده ای را عقیده بر آن است كه استیلای فرهنگی و سلطه پذیری در وهله اول از طریق انتقال پوشاك صورت می گیرد و حتی می توان با تغییر پوشاك یك جامعه، نوع معیشت و شیوه تولید آنها را نیز دچار دگرگونی نمود و تحولاتی در ساختار زندگی اجتماعی آن جامعه ایجاد كرد

پیش گفتار

پوشاك بارزترین سمبول فرهنگی، مهمترین و مشخص ترین مظهر قومی و سریع الانتقال نشانه فرهنگی است كه به سرعت تحت تاثیر پدیده های فرهنگ پذیری در بین جوامع گوناگون انسانی قرار می گیرد، حتی عده ای را عقیده بر آن است كه استیلای فرهنگی و سلطه پذیری در وهله اول از طریق انتقال پوشاك صورت می گیرد و حتی می توان با تغییر پوشاك یك جامعه، نوع معیشت و شیوه تولید آنها را نیز دچار دگرگونی نمود و تحولاتی در ساختار زندگی اجتماعی آن جامعه ایجاد كرد ( مثل تغییر پوشاك تحمیلی توسط رضاخان در ایران و كمال آتاتورك در تركیه ).

گروههای مختلف انسانی كه در مناطق مختلف ایران زندگی می كنند و هر كدام دارای ویژگی های قومی برجسته ای هستند و تحت عوامل گوناگون از جمله اكولوژیكی منطقه قرار دارند تن پوش ویژه ای به تن دارند كه در همان نگاه نخست قومیت، حوزه زندگی، زبان و سایر مشخصات فرهنگی و حتی مذهب و اشتغالات اصلی زندگی آنان را در ذهن بیننده تداعی می كند. شناخته شده ترین این اقوام عبارتنداز آذربایجانی، بلوچی، بختیاری، تركمن ها، قراق ها، خراسانی ها، قشقائی ها، كردها، گیلای ها، لرها، مازندرانی ها و جنوبی ها.

ضمناً همانطور كه گفته شد پوشاك در هر منطقه ای زمینه بسیار مناسبی جهت تاثیر و تاثر فرهنگی به حساب می آید. مثلا پوشاك زنان جنوب ایران كه به پوشاك « بندری معروف است » متاثر از پوشش ساكنان كشورهای همجوار و شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس می باشد، زیرا مردم ناحیه جنوب ایران از دیر باز تا كنون ارتباطات دریایی با مردم كشورهای همجوار داشته و یا دریانوردانی از ملل مختلف بدلایل گوناگون در این ناحیه مستقر بوده اند، لذا پوشاك زنن و منطقه تا حد زیادی متاثر از نشانه های فرهنگی اقوام و ملل همجوار است، حتی نشانه هایی از پوشاك زنان هند و پاكستان را نیز در لباس زنان این منطقه می توان مشاهده كرد و بازمانده نشانه ای از ابتكار زنان پرتغالی را برای ممانعت از سوخت صورت و نوك بینی در اثر تابش شدید نور آفتاب در پوشش زنان بندری می توان ملاحظه كرد. بنابراین پوشاك یكی از نشانه های بارز فرهنگی است كه همواره در معرض تغییر و تحولات قرار دارد. در شكل گیری و تركیب پوشاك محلی هر قومی عوامل عمده زیر دخالت دارند:

1-     مذهب

2-     شرایط و عوامل طبیعی

3-     نوع معیشت مسلط و فعالیت های جنبی تولید

4-    منزلت اجتماعی


1-                پوشاك بختیاری

ایل بختیاری در ناحیه ای بین اصفهان، خوزشتان، لرستان و فارس زندگی می كند. بختیاری ها كوچ نشینند و به دامپروری مشغولند. آنان علاوه بر دامپروری مشغولند. آنان علاوه بر دامپروری به كشاورزی نیز می پردازند.

     پوشاك بانوان بختیاری عبارت است از یك كلاهك، یك عرق چین، روسری ئی به نام مینا، پیراهنی بلند و شلیته ی بلند و چین دار كه به آن « تنبان » می گویند. آنان روی لباسهای خود « یل » می پوشند كه نوعی قبا است. زنان بختیاری چادری توری بر سر و گیوه به پا می كنند.

 

 


2-    پوشاك قشقایی

قشقایی ها از ایلات ساكن منطقه فارس هستند. قشقایی ها كوچ نشینند. مردانشان به دامپروری و پرورش اسب و زنانشان به قالیبافی اشتغال دارند.

     پوشاك بانوان قشقایی عبارت است از كلاهكی شبیه به كلاهك بانوان بختیاری، یك روسری پارچه ای سه گوش و بزرگ توری به رنگهای سفید، زرد، یا كرم كه قسمت جلوی آن را به شكل نیم دایره در می آورند، دستمالی به نام كلاغی كه آن را دور سر و پیشانی می پیچند و با آن روسری را محكم می كنند، پیراهنی بلند كه در دو طرف چاك دارد، « ارخالق » قشقایی كه نوعی قباست و از پارچه های مخمل یا زری دوخته می شود و لبة آن نواردوزی می گردد، شلیته هایی پرچین و گلدار كه به آنها تنبان می گویند و چند تا از آنها را روی هم می پوشند. تنبان رویی توری است و در حاشیة آن نوار مشكی پرچینی دوخته می شود. زنان قشقایی گیوه به پا می كنند.

 


3-   پوشاك بندری

به ساحل نشینان جنوب ایران بندری می گویند. مردم كناره ساحلی دریای عمان و خلیج فارس اغلب به ماهی گیری اشتغالدارند. بعضی از آنان نیز كشاورزی می كنند. به كشت غلات و حبوبات و نیز خرما و مركبات می پردازند. پوشاك بندری ها به دلیل هوای گرم و مرطوب سواحل دریای عمان و خلیج فارس سبك و نازك و گشاد است.

     پوشاك بانوان بندری عبارت است از یك كلاه سه گوش آستردار، یك روسری توری به رنگهای مشكی و بنفش كه بعضی از آنان ساده و بعضی دیگرشان زردوزی شده است، یك پیراهن نازك و گشاد كه اغلب از پارچه مشكی و بنفش تیره تهیه می شود. یك شلوار كه از دم پا تا زیر زانوی آن تنگ است و از پارچه ساتن یا اطلس دوخته می شود و میان ساق آن از پارچه چیت است. كفش زنان بندری معمولاً روباز است. آنان از چادر و نقاب نیز استفاده می كنند.

 


4-    پوشاك بلوچی

بلوچ ها از دیرباز در شرق ایران، در جوار كشور پاكستان، سكونت داشته اند. آنان كشاورزی و دامداری می كنند و اكثراً چادرنشین اند. عده ای از ایشان نیز كه در كنارة دریای عمان سكونت دارند به ماهیگیری می پردازند.

     پوشاك بانوان بلوچی عبارت است از سربندی از پارچه معمولی یا مخمل، پیراهنی كه اغلب از پارچه تیره تهیه می شود و جلوی سینه و جلوی دامن و سردست آن سوزن دوزی می گردد. شلواری كه دمپای آن تنگ می باشد و معمولاً حاشیه آن سوزن دوزی و نوار دوزی شده است. قبای سوزن دوزی شده ( در قدیم این قبا را با دقت و حوصلة زیادی سوزن دوزی می كردند ولی امروزه از مقدار سوزن دوزی آن كاسته شده است. ) چادری كه معمولاً از تور مشكی تهیه می شود، نوعی كفش محلی.

 


5-    پوشاك مازندرانی

كنارة دریای خزر ناحیه ای است سر سبز و حاصلخیز كه بیشتر مردم آنان به كشاورزی و دامپروری و صید ماهی می پردازند. زنان در این ناحیه نقش مهمی در كشت و زرع به عهده دارند. برنج، چای، پنبه، گندم و مركبات از محصولات مهم این ناحیه سرسبز است. از میان لباسهای روستایی كناره دریای خزر پوشاك مازندرانی و گیلگی قاسم آبادی را انتخاب كرده ایم.

     پوشاك مازندرانی عبارت است از یك لچك كه پارچه ای سه گوش و سفید است، یك چارقد چهارگوش سفید كه معمولاً آن را دولا می كنند و بر سر می نهند، پیراهنی كه قد آن از زانو كوتاهتر است و در دو طرف چاك دارد، یك جلیقه، شلیته ای كوتاه كه گلدار و پرچین است، شلوار مشكی و بلند، جوراب پشمی، و نوعی كفش محلی به نام « چوموش » كه از چرم خام یك تكة قرمز تهیه می شود.

 


6-    پوشاك گیلگی قاسم آبادی

پوشاك گیلكی قاسم آبادی عبارت است از یك لچك مشكی كه آن را به شكل خاصی دور سر می پیچند، چارقدی سفید، پیراهنی تا نیمه اندام كه جلوی سینة آن چین دار و نواردوزی شده است، جلیقه یا یل یا كت ( امروزه جلیقه بیشتر از یل یا كت مرسوم است. ) ، تنبان (شلیته) بلند و چین داری كه روی آن نوارهایی با رنگهای مختلف همراه با نوار مشكی می دوزند، و كفش محلی « چوموش ».

 


7-   پوشاك تركمنی

تركمن های ایران در شرق مازندران، در دشت تركمن صحرا، سكونت دارند. آنان به دامداری، كشاورزی، پرورش اسب، بافتن قالیچه، و تولید ابریشم اشتغال دارند.

     پوشاك بانوان تركمنی عبارت است از كلاهكی بزرگ و استوانه ای شكل، پیراهن بلند و ساده ای كه اغلب به رنگ زرشكی، بنفش، و قرمز است، شلواری كه دمپای آن تنگ و از پارچه ای مرغوب است و میانساق آن گشاد و از كرباس سفید است، قبایی بلند از جنس ابریشم كه روی یقه، مچ، و حاشیه های دیگر آن را سوزن دوزی می كنند، روسری و چارقدی به اندازة یك چادر كه لبه های آن ریش دار است، جوراب پشمی، و كفشی از چرم خام.

 


8-   پوشاك كردی

كردها از طوایف قدیمی ایرانی هستند كه در غرب ایران، در كردستان و باختران و آذربایجان غربی، سكونت دارند. بیشتر كردها در روستاها به سر می برند و به كشاورزی و دامپروری اشتغال دارند. آنان به طوایف متعددی تقسیم می شوند كه هر یك از این طوایف دارای پوشاك خاص خود می باشد. ما از این لباسها پوشاك زنان كرد باختران را برای شما انتخاب كرده ایم.

     پوشاك بانوان كرد باخترانی عبارت است از یك سربند كه شامل چندین دستمال كلاغی ریش دار است، زیر پوش بلند و ساده، پیراهن بلند و گشادی كه معمولاً از پارچه های گلدار تهیه می شود، جلیقه یا یلی كه آن را نوار دوزی و سكه دوزی می كنند، قبای بلند كه معمولاً آن را از پارچه های مخمل رنگی تهیه می كنند، شلوار كردی كه پرچین و گشاد است، و گیوة باخترانی كه دستباف و رنگین است.

 


9-    پوشاك ابیانه ای

ابیانه دهی است در استان اصفهان، در نزدیكی شهر كاشان، كه در كوهپایه های كنارة كویر واقع شده است. مردم این ده به كشت گندم و جو و میوه هایی مثل سیب و گلابی و همچنین به پرورش دام اشتغال دارند. لباس زنان ابیانه ای را به مثابة نمونه ای از پوشاك زنان روستایی كوهپایه های كنارة كویر انتخاب كرده ایم.

     پوشاك بانوان ابیانه ای عبارت است از یك روسری چارگوش گلدار و ریش دار، پیراهنی كه روی سینة آن تكه دوزی می شود، یلی كه معمولاً از پارچه متقال تهیه می شود و حاشیة آن نوار دوزی می گردد، شلیتة چین داری كه معمولاً به رنگ مشكی است، و گیوة سفید.

 


10-  پوشاك خراسانی

این لباس را بانوان شرق خراسان می پوشند. شرق خراسان منطقة وسیعی در نوار مرزی است كه از شمال سیستان تا تربت جام امتداد دارد.

     مردم این ناحیه بیشتر به كشاورزی و دامپروری اشتغال دارند. انواع غلع، علوفه، میوه، و سبزی در شرق خراسان پرورش داده می شود. انگور، خربزه، هلو، و گلابی خراسان معروف است.

 

     پوشاك بانوان شرق خراسان عبارت است از چارقدی بزرگ و سفید كه با یك دستمال كلاغی به دور سر محكم می شود، پیراهنی كه معمولاً به رنگ قرمز ساده است، شلوار گشاد و پرچینی كه پهنای پارچه كمر آن به شش متر می رسد و معمولاً سفید یا قرمز است، جلیقه ای از مخمل، و نوعی نعلین كه در بیرجند دوخته می شود.ادامه مطلب
تبلیغات

<
علمی
علمی
علمی